Black Garden

Portal ogólnotematyczny

zakład pogrzebowy mokotów
Zdrowie i Uroda

Najczęstsze przyczyny śmierci w Polsce.

Ostatnie czasy sprawiły, że tematy dotyczące śmierci i zdrowia w Polsce stały się dosyć głośne. Wiele osób przyjęło ze zdziwieniem fakt, że pandemia COVID-19 nie zmieniła zbyt dużo w minimalnej liczbie zgonów w Polsce. Odpowiedź na to dziwne zjawisko znajduje się w analizie najczęstszych przyczyn zgonów Polaków.

Choroby na pierwszym miejscu

Niestety, według danych najczęstszymi przyczynami śmierci Polaków, niezależnie od wieku, są choroby krążenia oraz choroby nowotworowe. Wynika to z tego, że te choroby są często za późno diagnozowane oraz nie ma dostępu do kompleksowej opieki zdrowotnej jest niestety w wielu regionach ograniczony. 

Na pewno niekorzystnym zjawiskiem jest ciągły i stały wzrost zachorowań. W latach 90. ubiegłego wieku choroby nowotworowe stanowiły jedynie 20% wszystkich zgonów, w 2017 roku już prawie 25%. Zmiany zauważają również pracownicy zakładów pogrzebowych. Bielany w Warszawie to dzielnica, w których mieszkają głównie starsze osoby i wyraźnie widać, że to właśnie ta grupa cierpi najbardziej. 

nagrobki kobyłka

Przyczyny śmierci a wiek i płeć

Warto pamiętać, że przyczyny i natężenie umieralności skorelowane jest od płci i wieku. Jeśli chodzi o osoby przed 30 rokiem życia, to sytuacja wygląda dosyć interesująco. W grupie wiekowej do 20 roku życia współczynnik umieralności jest dosyć niewielki — wynosi 1,5 dla kobiet i 2,3 dla mężczyzn. Jednak z kolejnymi latami życia, sytuacja zmienia się na gorsze. W grupie 20-24 latków współczynnik ten rośnie 3 razy, a w grupie 25-30 latków ponad czterokrotnie. 

Warto zauważyć, że w grupie do lat 50, głównymi przyczynami śmierci są urazy oraz wypadki. Tendencję tą potwierdzają pracownicy zakładów pogrzebowych. Warszawa jest miastem, gdzie mieszkają głównie młode osoby i właśnie tam w zakładach pogrzebowych często wykonywana jest rekonstrukcja ciała zmarłego po wypadku. 

Niepokojącą tendencją jest rosnąca liczba samobójstw wśród osób w wieku 15-19 lat. W latach 90. ubiegłego wieku wyniósł on 10%, a w roku 2017 wyniósł on już 20%. Statystyka ta również wzrasta w innych krajach Europy. Specjaliści zaznaczają, że przyczyną wzrostu samobójstw wśród nastolatków jest zazwyczaj bardzo silny stres w szkole oraz w rodzinie. W połączeniu z bardzo małą liczbą psychiatrów dla młodzieży, którzy mogą pomóc, daje to makabryczne skutki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *