U coraz większej ilości osób wykrywana jest alergia. Co więcej, coraz więcej dzieci cierpi na różnorakie podrażnienia skóry wywołane przez detergenty. W związku z tym furorę robią środki czystości, które są antyalergiczne i nie podrażniają skóry ani zmysłu powonienia. Poniżej podpowiadamy, jak można zmienić swoje detergenty na rozwiązania antyalergiczne.
Antyalergiczne środki do mycia okien.
Zmorą dla wielu osób jest mycie okien. Warszawa, Kraków i inne duże miasta to miejsca, w których okna wyjątkowo się brudzą z powodu spalin i smogu. Sporo osób myśli, że brudne okna można czyścić jedynie silnymi detergentami, które bardzo często mają silny, podrażniający zapach i mogą wywołać wysypkę na dłoniach.
Świetną alternatywą dla płynów do mycia szyb jest sok z cytryny (lub ocet) wymieszany z ciepłą wodą. Taka mieszanka wraz z użyciem ściereczki z mikrofibry (która dzięki swojej strukturze dobrze wyciera wszelkie zabrudzenia) doskonale zmyje okna.
Jeśli okno dawno nie było myte i znajduje się na nim dużo zaschniętego brudu, to warto godzinę przed jego myciem wysmarować go olejem lnianym. Olej rozpuści każdy brud i nie naruszy struktury okna.
Gliceryna świetna na kurz.
Dużym problemem dla alergików jest zbierający się kurz. Na rynku istnieje wiele środków, które zapobiegają zbieraniu się kurzu na meblach. Warto jest również wypróbować glicerynę, która sprawia, że kurz nie zostaje na powierzchni mebli. Wystarczy dolać parę kropel do wody i przetrzeć takim roztworem powierzchnię.
Ocet do czyszczenia wszystkiego.
Ocet jest naprawdę świetnym i uniwersalnym środkiem do czyszczenia większości powierzchni w domu. Wystarczy go wymieszać z wodą w proporcjach 1:1, aby umyć podłogi, blaty czy meble. Do mieszanki warto dodać trochę płynu do zmiękczania tkanin, aby zniwelować zapach octu.
Do powierzchni wymagającej głębszego oczyszczania, np. do zlewu, czy fug, warto wykonać pastę z sody oczyszczonej i octu oraz zostawić ją w miejscu na parę minut. Taki sposób na pewno wyczyści każdy większy brud.