Black Garden

Portal ogólnotematyczny

badania laboratoryjne poznań
Zdrowie i Uroda

Badania profilaktyczne – czy warto?

Lekarze wciąż powtarzają, że badania profilaktyczne to najlepszy i najtańszy sposób na profilaktykę wielu chorób.  Badania profilaktycznie to źródło cennych informacji dotyczących stanu naszego zdrowia. Powinniśmy je wykonywać przynajmniej raz w roku . Wraz z wiekiem, zwiększa się liczba badań potrzebnych do monitorowania stanu zdrowia, szczególnie ważne są okresy ciąży i jej planowanie, stresu, zmiany diety oraz podejrzenie chorób.

Jakie badania laboratoryjne warto wykonać?

W przypadku badań laboratoryjnych najważniejsza jest morfologii krwi, którą zaleca się, aby wykonywać przynajmniej raz na rok. Natomiast poza morfologią, z innych badań laboratoryjnych, które powinniśmy monitorować przynajmniej raz w roku, można wymieć podstawowe wskaźniki stanu zapalnego, takie jak OB czy CRP. Badania stężenia glukozy we krwi czy badanie moczu jest szczególnie ważne w grupie wiekowej 30-40 lat.

Jeżeli w naszej rodzinie występują choroby układu krążenia, to profilaktycznie powinno się ocenić również profil lipidowy, na który składają się pomiary stężenia cholesterolu całkowitego, także jego frakcji: HDL, LDL i nie-HDL a także trójglicerydów.

Natomiast w przypadku osób między 40. a 50. rokiem życia, poza wymienionymi wcześniej badaniami, w ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego, warto raz w roku robić test na obecność krwi utajonej w kale, badanie kalprotektyny oraz oceniać pracę tarczycy poprzez badania poziomu hormonów, takich jak TSH i FT4.

Gdzie można wykonać badania laboratoryjne w Poznaniu?

Należy pamiętać, że podczas wizyty lekarskiej obojętnie czy to będzie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci powinni mieć zlecane badania krwi. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można pobrać krew na badania profilaktyczne. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na pobranie krwi bądź konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *