Black Garden

Portal ogólnotematyczny

druk wielkoformatowy
Marketing i Reklama

Co to jest druk uv

Druk uv jest jedna z najnowocześniejszych technologii druku cyfrowego jakie w ostatnich latach pojawiły się na rynku.  Technologia druku uv jest bardzo podobna wręcz analogiczna do druku wykonywanego za pomocą zwykłych drukarek atramentowych jakie wielu z nas podsiada w swoich domach. Różnica między tymi dwoma technologiami tkwi przede wszystkim w specjalistycznych tuszach oraz utrwalaniu druku światłem uv. Żaden inny rodzaj druku nie jest tak elastyczny jak druk uv, a zatem oferuje nam on wiele możliwości i często jest wykorzystywany w reklamie w taki sposób może powstać również druk wielkoformatowy (https://wxmedia.pl/oferta/druk-wielkoformatowy/).

Technologia druku uv

W przypadku technologii druku uv gotowy projekt druku wysyłany jest bezpośrednio  z komputera na drukarkę, ta natomiast nakłada kolor bezpośrednio na materiał i utwardza go za pomocą światła uv. Do tego rodzaju druku wykorzystywane są specjalistyczne tusze oraz atramenty uv. Drukarka umieszcza atrament na powierzchni materiału, następnie specjalistyczne lampy uv natychmiast je utwardzają bądź osuszają.

Wady i zalety druku uv

Początkowo druk uv był stworzony i wykorzystywany przede wszystkim do utwardzania lakieru podczas wykonywania manicure. Następnie ze względu na liczne zalety swoich właściwości zaczął być stosowany również na innych podłożach oraz materiałach w tym także w poligrafii. Ogromną zaletą tej technologii jest oszczędność czasu i pieniędzy aby wydrukować druk uv nie musimy wykorzystywać do tego celu żadnych innych nośników, druk zostaje puszczony z komputera bezpośrednio na drukarkę. Tusze i atramenty wykorzystywane do druku uv nie zawierają rozpuszczalników a zatem sa przyjazne dla naszego zdrowia i środowiska.  Dodatkowym plusem nowoczesnych drukarek, w które wyposażona jest praktycznie każda nowoczesna drukarnia jest to, że pracują one w sposób energooszczędny.  Wydrukowane plakaty, ulotki czy inne gadżety reklamowe z nadrukiem nie muszą schnąc, a zatem oszczędzamy przy tym sporo czasu, szczególnie kiedy drukujemy je w większym nakładzie. dodatkowo wydruk powstaje w wysokiej rozdzielczości przez co obraz jest bardzo czytelny i wyraźny, a do wydrukowania zostaje użyta bardzo mała ilość atramentu. W przypadku wad druku uv śmiało możemy powiedzieć, że jest ich naprawdę niewiele. Jednak największą niedogodnością tej metody jest to, że atrament UV to atrament pigmentowy. A zatem oznacza to, że nadruk przylega tylko do powierzchni materiału. Co prawda wada ta dotyczy tylko tekstyliów czyli np. koszulek jednak jeżeli będzie ona często używana istnieje ryzyko, że nadruk uv popęka, a z czasem się wytrze.

Zastosowanie druku UV

Technologia druku uv jest stosunkowo nowa jednak zdążyła już zyskać wielu miłośników i ma ona ogromne zastosowanie. Druk UV możemy wykorzystać na różnego rodzaju podłożach, a  odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że ma on naprawdę bardzo szerokie zastosowanie. Druk ten wykorzystujemy przede wszystkim w branży reklamowej, a w szczególności do celów promocyjnych. Najczęściej stosuje się go do druku wielkoformatowego czyli idealnie nadaje się do produkcji billbordów, plakatów czy ulotek reklamowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *