Black Garden

Portal ogólnotematyczny

pomoce edukacyjne
Dzieci i Rodzina

Czy domowa edukacja to dobry pomysł?

Czy wiesz, że coraz więcej rodziców stawia na edukację domową swoich dzieci? W Polsce taka forma nauczania jest dozwolona, o ile rodzina spełnia określone warunki. Przede wszystkim każde dziecko musi w ciągu roku szkolnego przerobić materiał dedykowany zgodnie z wiekiem i rozwojem – taki program wytyczany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uczniowie, którzy podejmują edukację domową, są zobowiązani do podejścia do egzaminów, dzięki którym pedagodzy są w stanie ocenić postępy w nauce, poziom nabytej w domu wiedzy czy umiejętności. Pozytywna ocena pozwala na otrzymanie zgody na dalszą naukę pobieraną w zaciszu domowym oraz kwalifikację do kolejnej klasy, zgodnie z rokiem urodzenia dziecka.

Oprócz programu podstawowego, dzieci, które uczą się tylko w domu i nie uczęszczają do placówek szkolnych, mogą uczyć się, jeśli rodzice wykorzystują również programy autorskie albo rozmaite pomoce edukacyjne. Okazuje się, że ogromną zaletą nauki w domu jest indywidualne podejście do potrzeb, ale i możliwości rozwojowych ucznia. Fakt, że naucza się tylko jedno dziecko i to na nim skupia przez kilka godzin w ciągu dnia całą uwagę, sprawia, że może nauczyć się więcej aniżeli rówieśnicy, którzy spędzają czas w szkolnych ławkach. Co więcej, dzieci mają wtedy szansę na rozwijanie swoich pasji i pogłębianie wiedzy w dziedzinie, która najbardziej je interesuje. Mogą wykorzystywać też do tego najnowocześniejsze narzędzia i strony edukacyjne, które niejednokrotnie okazują się ogromną pomocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *