Black Garden

Portal ogólnotematyczny

sklep stomatologiczny warszawa
Biznes

Czy narzędzia stomatologiczne mogą… stracić termin ważności?

Fakt, pytanie zadane w tytule brzmi dość oryginalnie. Należy jednak pamiętać, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka łatwa. Chociażby dlatego, że narzędzia i sklep instrumenty stomatologiczne mogą mieć bardzo złożoną postać. O ile zatem odczynniki chemiczne mogą utracić swą ważność, o tyle ze typowym sprzętem jest (a w zasadzie może być) zupełnie inaczej. Ale czy naprawdę?

 

Stal stali nierówna

Gdy myśli się o przyrządach stomatologicznych, większość osób ma na myśli oczywiście przyrządy stalowe. Fakt, w zdecydowanej większości jest to stal odporna na oddziaływanie wilgoci, kwasów, zasad i innych czynników zewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że tworzywo to również nie jest niezniszczalne. Przez miesiące, a nawet lata eksploatacji oddziałują na nie czynniki mechaniczne, wilgoć, różnego rodzaju roztwory, a także środki dezynfekujące. Mało tego! Instrumenty stomatologiczne sklep są bardzo często narażone na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Część z nich jest dezynfekowana w autoklawach, a więc w urządzeniach, które w swym wnętrzu potrafią wygenerować bardzo dużą, zabijającą drobnoustroje temperaturę.

 

Nie tylko stal!

Trzeba też pamiętać, że typowy sklep dentystyczny Warszawa ma w swej ofercie nie tylko produkty (a w zasadzie narzędzia) stalowe, ale też szereg innych, ważnych akcesoriów. Przykładem są tu np. kompresy, które z biegiem czasu tracą swoje właściwości chłonne. To samo dotyczy preparatów dezynfekujących, które – jeśli są produkowane na bazie alkoholu – mogą z biegiem czasu ulegać stopniowemu utlenianiu. Dlatego zaleca się, aby niezużywane preparaty i narzędzia stomatologiczne stopniowo wyrzucać, przekazując je rzecz jasna właściwym podmiotom do utylizacji. Nawiasem mówiąc, samodzielne wyrzucanie „gdzie się da” takich preparatów jest karalne.

 

Wszystko co wchodzi w skład wyposażenia gabinetu dentystycznego, zawsze ulega stopniowemu zużyciu. Dotyczy to również tych produktów, które na pierwszy rzut oka są mało podatne na ów proces. Jedno jest pewne – w takich sytuacjach bezpieczeństwo pacjentów jest zawsze najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *