Black Garden

Portal ogólnotematyczny

koszula damska niebieska
Inne

Czy sklep musi uznać reklamację?

Okazuje się, że naruszanie praw konsumenta jest nagminne. Wielu sprzedawców informuje swoich klientów o tym, że po zakupie towaru nie można go zwrócić ani reklamować. Czy jest to zgodne z prawem?

Tak naprawdę nie. Klient ma prawo do zwrotu towaru w terminie 10 dni od zakupu i to bez podania przyczyny. Na reklamację ma zaś aż 2 lata. Oczywiście są przypadki, w których zachowana gwarancja nie przyczynia się do uznania reklamacji. To przede wszystkim takie, w których doszło do naruszenia albo zniszczenia przedmiotu z winy jego użytkownika. Wady występują bardzo często w wyniku nieodpowiedniego zastosowania.

Zwrot odzieży

Dobrym przykładem są ubrania. Kupując odzież online, w przypadku gdy nie pasuje ci z jakiegokolwiek powodu, masz prawo towar odesłać. Jeżeli w ciągu 2 lat prawidłowego użytkowania i prania zgodnie z metką, np szwy się rozejdą, towar można zareklamować i powinna zostać ona uwzględniona.

Uwaga! Jeżeli dokonasz przeróbek ubrania – skrócenia, zaszycia dziury czy wykonasz jakąkolwiek inną poprawkę – tracisz prawo do reklamacji!

Reklamację można zaś zgłaszać zasadnie zawsze wtedy, gdy towar odbiega od tego, który jest opisany w zawartej umowie kupna-sprzedaży. Oznacza to, że konsument ma prawo do jego zwrotu, naprawy bądź wymiany na inny, kiedy ten nabyty posiada wady, na przykład jest uszkodzony.

W wielu przypadkach sprzedawcy zamykają konsumentom drogę do żądań o produkt odpowiedni. Zasłaniając się informacją o braku możliwości zwrotu, nie dają szansy na to, by konsument mógł użytkować towar, za który zapłacił. To zresztą dlatego w sądach rozstrzyga się tak wiele spraw, które dotyczą nieuznanej reklamacji.

Jeżeli zamówiony towar, dla przykładu niech będzie to koszula damska niebieska, a otrzymamy koszulę w kolorze czarnym, sprzedający ma obowiązek wymienić towar na właściwy lub zwrócić zapłacone pieniądze.

Sprawy tego rodzaju są nierzadko bardzo skomplikowane i wymagają udziału biegłych sądowych, którzy są specjalizacji w danym zakresie. Biegłego powołuje sędzia, ale również strona może wnieść o jego powołanie. Ekspertów danej specjalizacji znaleźć można na listach biegłych sądowych przy określonych Sądach Okręgowych.

Pamiętajmy, że sędzia wydaje wyrok na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Nie zawsze posiada wiedzę w zakresie użytkowania danego towaru. Właśnie dlatego udział biegłego jest niezbędny. To on uzna, czy obuwie zostało wadliwie wykonane, a może to użytkownik nieprawidłowo z nich korzystał. To on wyda opinie, zgodnie z którą zaznaczy powstałą wadę sprzętu AGD i określi, czy powstała fabrycznie, czy poprzez ingerencję użytkownika. Odpowiednio dobrany biegły sądowy wykona analizę i wyda ekspertyzę dotyczącą każdego przedmiotu, którego sprawa dotyczy. Sędzia musi zaś powoływać biegłych o konkretnych specjalizacjach. Tych, którzy rzeczywiście są fachowcami w danej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *