Black Garden

Portal ogólnotematyczny

Światowy dzień czytania książek
Inne

Dzień Miłośników Książek, 9 sierpnia 2021 – wspólnie czytamy ze swoimi dziećmi!

Dzień miłośników książek to idealna okazja, żeby spędzić z naszymi dziećmi więcej czasu. Dzięki temu świętu możemy rozbudzić w nich miłość do czytania. Każda przeczytana książka to mniej czasu spędzonego przed ekranem komputera czy telefonu. Jak zachęcić dzieci do aktywnego czytania? Poniżej podajemy kilka sprawdzonych propozycji.

Światowy dzień miłośników książek – jak go celebrować?

 

To święto ma na celu celebrowanie miłości do książek już od najmłodszych lat. Możemy zaplanować ten dzień tak, aby spędzić piękny czas ze swoimi pociechami w towarzystwie ich ulubionych książek i bohaterów. To świetna okazja, aby odwiedzić lokalną bibliotekę lub zaangażować dzieci w czytanie w domu poprzez aktywną zabawę. 

 

Book lovers day jest obchodzone każdego roku 9 sierpnia. Często z tej okazji są organizowane różne imprezy tematyczne w księgarniach, bibliotekach. Warto sprawdzić proponowane atrakcje w swoim mieście. Niektóre biblioteki ogłaszają też abolicje dla zapominalskich. Można przynieść swoją książkę, którą już dawno powinniśmy oddać i uniknąć kary. 

Jak zachęcić dzieci do aktywnego czytania?

Światowy dzień miłośników książek może stać się pierwszym krokiem, do rozwinięcia pozytywnych nawyków czytelniczych u naszych dzieci. Wspólne czytanie z dzieckiem nie tylko wpływa na jego rozwój, ale również wpływa pozytywnie na nasze relacje i bliskość. Warto pielęgnować tradycję wspólnego czytania już od najmłodszych lat życia dziecka.

 

Czytanie książek w domu nie musi być nudne. Co można zrobić, aby urozmaicić to zajęcie? Poniżej podajemy kilka pomysłów: 

 

  1. Zaproś przyjaciół swoich dzieci do domu i zorganizuj wspólne czytanie z podziałem na role. Zabawa w teatr rozwija wyobraźnię i sprawia, że słowo pisane ożywa. Możemy w tym celu wspólnie z dziećmi stworzyć kilka rekwizytów lub kostiumów.
  2. Czytaj dla dziecka tak, jakby było bohaterem książki. To zdecydowanie bardziej zaangażuje je w daną historię i spowoduje, że będzie ono chciało w niej uczestniczyć, aż do końca. 
  3. Wybieraj dla dziecka książki z jego ulubionej tematyki, dzięki temu będzie chciało spędzić na słuchaniu jak najwięcej czasu. 
  4. Dostosuj książki do wieku dziecka. Dla mniejszych dzieci wybieraj książki z większymi literami. Dzięki temu będą aktywnie uczyły się ich kształtów. Większa ilość obrazków utrzyma ich ciekawość na wyższym poziomie przez długi czas. 
  5. Poproś starsze dziecko, żeby czytało dla Ciebie. Czytanie na głos wpływa pozytywnie na rozwój aparatu mowy, a także pozwala na przybieranie głosów różnych postaci co może okazać się świetną, pełną radości zabawą.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *