Wciąż obniżający się poziom wody pitnej na świecie sprawia, że powstaje coraz więcej oczyszczalni mających na celu jak najskuteczniejszy odzysk wody. W zależności od tego, czym charakteryzują się nieoczyszczona woda, inna technologia będzie skuteczna. W przypadku wody wysyconej zbyt dużą ilością azotu należy zastosować systemy skutecznie pozbywającego się właśnie tego składnika i jego pochodnych.
Jaką technologię można wykorzystać do oczyszczenia wody z wysoką zawartością azotu?
Istnieje charakterystyczny system oczyszczania o nazwie ANITA Mox, który pozwala na skuteczne oczyszczenie wody ze zbyt dużą zawartością amoniaki. Ciecze te mogą pochodzić z odwadniania osadów przefermentowanych. Precyzyjne zaprojektowany system pozwala na usuwanie nawet 90% azotu amonowego i do 85% azotu ogólnego nieorganicznego.
Oczyszczalnie tego rodzaju są nowoczesne i nieszkodliwe dla środowiska, co więcej, produkują energię, której nadwyżka może być wykorzystana w praktycznym celu kontynuacji działania przedsiębiorstwa będącego właścicielem oczyszczalni. Jak to jednak działa? Technologia używa kształtek utrzymywanych w zawieszeniu w reaktorze MBBR, dzięki specjalnemu systemowi napowietrzania i mieszania. Są one pokryte biofilmem, który pozwala na tak skuteczne pozbywanie się z cieczy wspomnianych wyżej substancji szkodliwych.
Technologia ta sprawia, że cały proces oczyszczania cieczy jest bardzo stabilny i pozwala na ochronę bakterii i mikroorganizmów pożytecznych występujących na wspomnianym biofilmie pokrywającym kształtki. Anita Mox w stosunku do konwencjonalnych systemów oczyszczania wody z amoniaku pozwala między innymi na:
- mniejsze zużycie energii,
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska,
- działanie bez potrzeby dostarczania łatwo rozkładającego się węgla.
A gdyby ze ścieków otrzymać biogaz?
Inna technologia, o nazwie Memthane, pozwala na przetworzenie ładunku organicznego ze ścieków w biogaz, który staje się w ostatnich latach bardzo skutecznym źródłem energii w wielu znaczących procesach. System wykorzystuje separację membranową, która doskonale radzi sobie z oczyszczaniem wprowadzonej do niego wody.
Innym interesującym systemem, czy raczej technologią jest Biosep połączony z odwrócona osmozą. To proces tlenowy wykorzystujący membrany, które doskonale radzą sobie z procesem oczyszczenia ścieków z dużą zawartością azotu. Całkowicie eliminują zawiesiny, mikroorganizmy, czy wszelkie minerały, a jakość odpływu nie pozostawia wątpliwości, że oczyszczona woda jest krystaliczna.
Technologię warto dobierać zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa i tym, ile miejsca zostało przeznaczone na oczyszczalnię. Skuteczne rozwiązania nie muszą zabierać zbyt dużo miejsca, o czym zdecydowanie warto wiedzieć. Nowoczesne technologie uwzględniają coraz bardziej kompaktowe rozwiązania, co sprawia, że wielu przedsiębiorców działa w tym zakresie kompletnie samodzielnie.