Black Garden

Portal ogólnotematyczny

operacja łąkotki
Zdrowie i Uroda

Komu grozi operacja łąkotki?

Łąkotka to jeden z elementów stawu kolanowego. Umiejscowiona jest pomiędzy kością udową a piszczelową. Pełni niezwykle ważną rolę, bo odpowiada za ruchomość całego stawu kolanowego. Jeśli dojdzie do urazu łąkotki, pacjent na pewno odczuwa silny ból podczas chodzenia, a nierzadko uraz doprowadza do całkowitego unieruchomienia.

Operacja łąkotki nie zawsze jest oczywiście zasadna. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia tej części stawu kolanowego. W największej liczbie przypadków ortopedzi wskazują na konieczność przeprowadzenia operacji w wyniku urazu mechanicznego, kiedy łąkotka została uszkodzona nagle. Takie sytuacje dotyczą najczęściej tych najbardziej aktywnych fizycznie, na przykład kolarzy albo kulturystów.

Okazuje się jednak, że operacja łąkotki staje się zagrożeniem dla tych, którzy o stawy zwyczajnie nie dbają. Większym ryzykiem powstania urazu w obrębie stawu kolanowego zauważa się między innymi u osób z nadwagą oraz otyłych, których zbyt duży ciężar ciała osłabia mięśnie, kości i stawy. Niekorzystnie wpływa również bierny styl życia albo praca tylko w pozycji stojącej.

Niektórzy narażeni są na dysfunkcję łąkotki w wyniku czynników genetycznych. Można przecież mówić o samoistnych skłonnościach do produkowania zbyt małej ilości mazi, która ochrania stawy i zapobiega ich ścieraniu. W skrajnych przypadkach dochodzi do ogromnego bólu w trakcie poruszania się. Łąkotka może być już w tak złym stanie, że nie wystarczy kuracja wzmacniająca produkcję mazi stawowej, ale niezbędna staje się rekonstrukcja tej części stawu kolanowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *