Pellet należy do paliw, które pomimo swoich zalet w Polsce niestety nie cieszą się jeszcze wielką popularnością. Ogrzewanie domu w ten sposób jest przede wszystkim ekologiczne. Jakie jeszcze korzyści przemawiają za tym, aby zwykły piec węglowy zamienić na kocioł na pellet?
Jak działają kotły na pellet?
Niepodważalną i jedną z największych zalet tego typu pieców jest zautomatyzowana obsługa – zaangażowanie człowieka w ich działanie jest wyłącznie sporadyczne. Już samo uruchomienie pieca wykonywane jest przez specjalny sterownik. Również wygaszanie jest w pełni zautomatyzowane i nie wymaga naszej interwencji. W ten sposób wygoda w użytkowaniu porównywalna jest do obsługi pieców na znacznie droższy olej opałowy.
Dobre rozwiązanie – dla kogo?
Kotły pelletowe sprawdzą się przede wszystkim u osób, których domy nie mają dostępu do gazu ziemnego, a jednocześnie nie decydują się na ogrzewanie węglem kamiennym. Warto zaznaczyć, że spalanie pelletów wykazuje dużo niższy poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery, niż w przypadku wyżej wspomnianego węgla. Jeżeli chodzi o miejsce, jakie potrzebne jest do swobodnej instalacji tego typu kotła, to kotłownia o wymiarach około 6 metrów kwadratowych. Spowodowane jest to sporym zbiornikiem na paliwo, którego zgromadzony zapas jest w stanie ogrzać dom nawet przez 3 dni. Z tego względu nie jesteśmy zobligowani do ciągłego dorzucania drewna lub dosypywania węgla.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kotła?
Poza wymaganą wolną przestrzenią w kotłowni istnieje jeszcze kilka czynników, które nakierunkują nas na wybór odpowiedniego kotła. Musimy również zwrócić uwagę na średnicę, jaką ma nasz komin. Producenci urządzeń w opisie umieszczają dokładne wymiary kominów, jakie nadają się do współpracy z konkretnym kotłem. Przynajmniej raz w roku wymagane jest przeprowadzenie kontroli, wyczyszczenie oraz odpowiednia regulacja urządzenia, dlatego przed zakupem powinniśmy zainteresować się pobliskimi serwisami, które świadczą takie usługi.
Gdzie dokonać zakupu pelletów?
Tak jak w przypadku niemal każdej gałęzi przemysłu, tak również w przypadku pelletów istnieje wiele firm zajmujących się produkcją ich produkcją, ale nie wszystkie można polecić. Przykładowo, niektóre tanie pellety przeznaczone do spalania w kotłach przemysłowych często zawierają w sobie szereg zanieczyszczeń, które zapychają m.in. mechanizm czyszczący. O wysokiej jakości paliw świadczą certyfikaty DIN Plus oraz EN Plus A1. Przyznawane one są produktom dobrej jakości, z niską zawartością popiołów.
Podsumowując
Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele różnych rodzajów kotłów pelletowych. Kluczową kwestią jest decyzja, jakim paliwem chcemy ogrzewać nasze mieszkanie. Jeżeli jesteśmy zwolennikami ekologicznego podejścia do wszelkich spraw, zwykłe kotły pelletowe będą z pewnością lepszym rozwiązaniem niż piece na węgiel lub drewno. Z kolei dla osób, które nie chcą kilka razy dziennie spacerować do kotłowni, by dorzucić opał, wskazane są kotły z automatycznym nadmuchem i podajnikiem.