Black Garden

Portal ogólnotematyczny

biegły
Inne

Sprawy, w których udział bierze biegły sądowy

Biegły sądowy jest nierzadko ogromnym wsparciem dla sędziego i to właśnie ten ekspert dostarcza bardzo często główny dowód, który ma znaczenie przy podejmowaniu werdyktu. Okazuje się, że biegły ma  specjalistyczną wiedzę, której nie posiada sędzia prowadzący w sprawę. Nie zawsze wystarczy znajomość przepisów polskiego prawa, by uznać winę lub uniewinnić. Potrzebne są analizy, ekspertyzy, badania, które są jasną wskazówką, by wyrok mógł być sprawiedliwy.

Okazuje się, że biegły nie musi brać udziału we wszystkich postępowaniach. Wiele zależy od charakteru sprawy. Czasem to sędzia dobrowolnie powołuje biegłego, bo jego ekspertyza może być pomocna i nadać zupełnie nowy wymiar w kwestii wydania werdyktu. Innym razem biegły musi brać udział w sprawie, bo tak nakazuje polskie prawo.

Kiedy biegły bierze udział w sprawie?

Biegły sądowy jest obecny zawsze podczas spraw, jakie toczą się z udziałem osób nieletnich. Ich zeznania muszą odbywać się przy obecności biegłych psychologów. Chodzi o to, by nikt nie wpływał na treść ich zeznań, należy również zadbać o najbardziej komfortowe warunki, w których zeznania będą w pełni wiarygodne.

Obowiązek powołania biegłego sądowego zachodzi również w przypadku osób z różnymi schorzeniami. To biegły lekarz ocenia stan choroby i stwierdza, czy zeznania pacjenta mogą być wiarygodne.

Pamiętajmy również, że udział biegłego w sprawie jest konieczny także wtedy, gdy sam sędzia nie ma wiedzy, umiejętności ani doświadczenia, by wydać sprawiedliwy werdykt. Mowa tu o wykonaniu koniecznych analiz, w tym z zakresu kryminalistyki. Nierzadko tylko profesjonalne badania wykonane przy użyciu najnowocześniejszej technologii pozwalają dać główny dowód w sprawie.

Stanowisko sędziego

Sędzia powołuje biegłego sądowego na wniosek własny bądź stron postępowania. Jeśli obecność biegłego nie jest konieczna, sędzia wnioski o udział takiego specjalisty może przyjąć albo odrzucić. To ciekawe, w postępowaniach sądowych to on jest głównym decydentem i od niego zależy, czy ekspertyzę biegłego przyjmie jako dowód w sprawie, czy odrzuci.

Co ciekawe, sędzia może powołać jednego biegłego albo kilku. W jednym postępowaniu mogą brać udział biegli o tej samej specjalizacji albo różnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *