Strabologia to ta dziedzina okulistyki, która zajmuje się leczeniem zeza. Strabolodzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem pacjentów małych i dorosłych, u których doszło do wady narządu wzroku. Leczenie zeza następuje zawsze przy doborze indywidualnych metod. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dzieci terapia jest o wiele bardziej skuteczna.
Strabolog postępuje zawsze zgodnie z przyjętym schematem. W pierwszej kolejności potwierdza zeza poprzez zlecenie szeregu badań. Do takich zalicza się badanie widzenia obuocznego oraz badanie na synoptoforze. Do tego istotne jest zbadanie kąta zeza, najczęściej strabolog wykorzystuje w tym celu listwy pryzmatyczne. Konieczna staje się również ocena ruchomości oczu.
Trzeba zaznaczyć, że leczenie zeza jest konieczne ze względu na występujące bardzo często powikłania. Pacjent może cierpieć z powodu niedowidzenia albo podwójnego widzenia. Jednocześnie więc terapia polega na zniwelowaniu kilku wad narządu wzroku jednocześnie.
W przypadku dzieci leczenie zeza następuje bardzo często przy wykorzystaniu nieinwazyjnych metod. To na przykład ćwiczenia ortoptyczne albo okulary korekcyjne. Rzadko kiedy wykonuje się zabiegi laserowe a jeszcze rzadziej operacje chirurgiczne.
Takie metody są znacznie częściej stosowane w przypadku pacjentów dorosłych. Strabolodzy zwykle zalecają zabieg chirurgiczny, ponieważ laseroterapia nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Leczenie zeza w każdym przypadku jest niezbędne. To nie tylko wada wzroku, która szpeci i wpływa niekorzystnie na naszą atrakcyjność zewnętrzną. To przede wszystkim wada, która doprowadza do innych problemów z widzeniem. Bagatelizowanie zeza może doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tylko lepszych efektów można się spodziewać. Pamiętajmy, że wizyty u okulistów nie są obowiązkowe. My sami musimy zadbać o to, by na taką się udać. Zez może pojawić się nagle, na przykład po urazie głowy, niekoniecznie jest schorzeniem dziedziczonym.