Zmiany klimatu pociągają za sobą skutki dotkliwe nie tylko dla środowiska, ale i dla kieszeni przeciętnego Polaka. Z powodu coraz częstszych susz drożeje żywność, systematycznie podnoszone są również opłaty za wodę. To oznacza, że z jednej strony – jako świadomi obywatele planety Ziemia – powinniśmy zadbać o retencję tego cennego surowca, z drugiej – musimy szukać sposobów na oszczędności finansowe
Zakup pojemników na wodę i inne kosztowne płyny – benzynę, oleje opałowy i napędowy, jest nie tylko łatwą, ale i niedrogą metodą na łatanie domowego budżetu. Zarówno obiekty na wodę, jak i zbiorniki na olej można bez problemu przechowywać na własnej działce. Wykonane z solidnych tworzyw, odpornych na promieniowanie UV, są bezpieczne i praktyczne. Wybierając zbiorniki na on i na wodę, zwróćmy uwagę na ich pojemność, kształt i system zabezpieczeń, tak by jak najlepiej dostosować je do przydomowej przestrzeni.
Oszczędzaj z Programem Moja Woda
Dbałość o zasoby wodne to ważny aspekt polityki rządowej. Strategie takie, jak Program Moja Woda mają zachęcić obywateli do dbałości o rezerwy wodne kraju. O dotację mogą zabiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny. Wnioski należy składać lokalnym punkcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Dofinansowanie nie dotyczy osób, które chcą wykorzystać zmagazynowaną wodę deszczową do prowadzenia działalności gospodarczej bądź rolniczej. Niemniej i dla nich zbiorniki na deszczówkę to znakomita inwestycja. Deszczówka nie nadaje się co prawda do spożycia, ale do celów sanitarnych jak najbardziej. Można jej używać w porządkach domowych, a także do mycia samochodu, maszyn gospodarczych lub innych urządzeń. Zbiorniki na wodę deszczową wykonane są z trwałych materiałów, takich jak beton czy wysokiej klasy polietylen, przez co służą latami.