Black Garden

Portal ogólnotematyczny

oczyszczalnia ekologiczna
Dom i Ogród

Co dzieje się z domowymi ściekami?

Media co chwilę niepokoją nas kolejnymi doniesieniami o nieodpowiedzialnych zachowaniach Polaków, którzy próbując generować oszczędności, wpływają destrukcyjnie na środowisko. „Wypompował szambo na pole”, „Wylewał nieczystości do kanalizacji”, „Opróżniał szambo do rzeki” – to tylko niektóre nagłówki, które świadczą o tym, że polskie społeczeństwo nadal nie ma nawyku dbania o przyrodę i celowo niszczy naturę, oby tylko zaoszczędzić pieniądze bądź czas.

 

Osoby, dla których oczyszczalnia drenażowa czy oczyszczalnia biologiczna jest całkowicie nieznana, powinny czym prędzej nadrobić braki w edukacji. Takie systemy nie wiążą się z dużą inwestycją, są za to w pełni skuteczne, komfortowe w użytkowaniu, a co najważniejsze, bezpieczne dla wszystkich. Zgodnie z normami unijnymi, przydomowe przepompownie ścieków nie mogą oddziaływać w sposób niekorzystny na środowisko. Dotyczy to przede wszystkim terenów wiejskich i zabudowy rozproszonej, w której nie opłaca się stosować systemu kanalizacji miejskiej.

To, co dzieje się z domowymi ściekami, ma znaczenie dla ludzkiego funkcjonowania. Wyobraźmy sobie, że przecież jedna „porcja” ścieków odprowadzona w niewłaściwe miejsce nie stanowi problemu, ale jeśli pod uwagę weźmiemy miliony takich zachowań, widać już wyraźnie negatywny wpływ na naturę. Zapobiegajmy temu, tym bardziej że tym, którzy odprowadzają ścieki w nieprzeznaczone do tego miejsce, grożą surowe mandaty finansowe i coraz częściej występujące napiętnowanie społeczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *