Końca pandemii koronawirusa nie widać, nadal istnieje zagrożenie zarażenia, a tym samym zachorowania na COVID-19. Niestety objawy COVID-19 są niespecyficzne, mogą być często mylone z powszechnym przeziębieniem czy grypą, co utrudnia rozpoznanie przez chorego. To powoduje również zwiększenie rozprzestrzeniania się wirusa w naszym otoczeniu.
Objawy COVID-19 tak naprawdę są różne, gdyż przebieg zakażenia jest indywidualny. Do najpowszechniejszych objawów możemy zaliczyć:
- gorączkę,
- kaszel,
- zmęczenie,
- utratę smaku lub węchu,
- ból gardła,
- ból głowy,
- ból mięśni,
- biegunkę.
COVID-19 u dziecka
Należy pamiętać, że nie tylko dorośli mogą zostać zakażeni koronawirusem, ale również i dzieci. Faktem jest, że dzieci o wiele lżej przechodzą chorobę i częściej przechodzą chorobę bezobjawowo. Jednak najgroźniejsze w tym wszystkim okazują się być powikłania, które mogą wystąpić po przebyciu COVID-19 nawet w formie bezobjawowej.
PIMS
Jest to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19 (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), tak zwane powikłanie po przebytym COVID-19. Przyczyną tych powikłań jest reakcja układu odpornościowego na COVID-19, które pojawiają się po dwóch–czterech tygodniach od zakażenia. Co ważne mogą one wystąpić również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.
Przebieg PIMS może być różny- od łagodnych po ciężkie objawy. Mogą pojawić się dolegliwości z różnych układów
- pokarmowego – silny ból brzucha, biegunka
- oddechowego – kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej
- krążenia – zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie lub tętno, omdlenie, krwawienia bez urazu
- moczowego – zdecydowanie mniejsza ilość oddawanego moczu
- neurologicznego – apatia, nadmierna senność, niechęć do jedzenia, silny ból głowy, nietypowe zachowanie dziecka.
Niestety w niektórych przypadkach dochodzi do powikłań kardiologicznych, wstrząsu, a nawet niewydolności wielonarządowej.
Ze względu na tak ogromne zagrożenie związane z występowaniem powikłań pokovidowych u dzieci zaleca się kontrolną wizytę u pediatry po przechorowaniu COVID-19.
Wizyta u pediatry po przebyciu COVID-19
Wizyta u pediatry ma ogromne znaczenie w przypadku szybkigo zareagowania na rozwijający się zespół powikłań pocovidowych. Lekarz pediatra na wizycie kontrolnej powinien zbadać poprzez dotyk, osuchać płuca, a także serce. W przypadku takich wizyt lekarz dodatkowo zleca wykonanie podstawowoych badań laboratoryjnych po przebytym zakażeniu koronowirusem. Wykonując podstawowe badania laboratoryjne możemy wychwycić pierwsze oznaki powikłań, są to: podwyższony wskaźnik stanu zapalnego, obniżenie stężenia limfocytów, zaburzona ilość białek, czy też wysokie stężenie markerów uszkodzenia serca.
Lekarz pediatra – Poznań
Na wizytę do pediatry warto umówić dziecko od razu po zakończonej izolacji. Może to być wizyta u lekarza pediatry przyjmującego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na NFZ jak i prywatnie.
Wybierając prywatnego lekarza dla dziecka zawsze rodzice kierują się, aby to był dobry pediatra. Poznań oferuje wiele prywatnych placówek, które umożliwiają konsultacje z pediatrami. Jedną z nich jest Instytut Mikroekologii, przyjmuje tam wielu specjalistów w tym również pediatra (Poznań, ul. Sielska 6).