Strabologia – schemat postępowania z pacjentem

Strabologia to ta dziedzina okulistyki, która zajmuje się leczeniem zeza. Strabolodzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem pacjentów małych i dorosłych, u których doszło do wady narządu wzroku. Leczenie zeza następuje zawsze przy doborze indywidualnych metod. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dzieci terapia jest o wiele bardziej skuteczna.

Strabolog postępuje zawsze zgodnie z przyjętym schematem. W pierwszej kolejności potwierdza zeza poprzez zlecenie szeregu badań. Do takich zalicza się badanie widzenia obuocznego oraz badanie na synoptoforze. Do tego istotne jest zbadanie kąta zeza, najczęściej strabolog wykorzystuje w tym celu listwy pryzmatyczne. Konieczna staje się również ocena ruchomości oczu.

Trzeba zaznaczyć, że leczenie zeza jest konieczne ze względu na występujące bardzo często powikłania. Pacjent może cierpieć z powodu niedowidzenia albo podwójnego widzenia. Jednocześnie więc terapia polega na zniwelowaniu kilku wad narządu wzroku jednocześnie.

W przypadku dzieci leczenie zeza następuje bardzo często przy wykorzystaniu nieinwazyjnych metod. To na przykład ćwiczenia ortoptyczne albo okulary korekcyjne. Rzadko kiedy wykonuje się zabiegi laserowe a jeszcze rzadziej operacje chirurgiczne.

Takie metody są znacznie częściej stosowane w przypadku pacjentów dorosłych. Strabolodzy zwykle zalecają zabieg chirurgiczny, ponieważ laseroterapia nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Leczenie zeza w każdym przypadku jest niezbędne. To nie tylko wada wzroku, która szpeci i wpływa niekorzystnie na naszą atrakcyjność zewnętrzną. To przede wszystkim wada, która doprowadza do innych problemów z widzeniem. Bagatelizowanie zeza może doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tylko lepszych efektów można się spodziewać. Pamiętajmy, że wizyty u okulistów nie są obowiązkowe. My sami musimy zadbać o to, by na taką się udać. Zez może pojawić się nagle, na przykład po urazie głowy, niekoniecznie jest schorzeniem dziedziczonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *