Zdrowie i Uroda

Znaczenie diety w treningu

trener personalny

Treningi na siłowni, zajęcia fitness, czy po prostu bieganie kilka razy w tygodniu zyskuje coraz większą popularność. Polacy chcą zadbać o siebie nie tylko o swoje zdrowie, ale także wygląd i samoocenę. Podstawą zadbanej sylwetki jest oczywiście trening, a jak dużą wagę w całym tym procesie odgrywa dobrze dobrana dieta?

Kalorie

Podstawą każdej redukcji lub okresu, gdy chcemy zwiększyć masę, jest odpowiedni bilans kaloryczny. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego sprzętu, który przeanalizuje nasz organizm oraz wyliczy dzienne zapotrzebowanie kcal. Takiemu badaniu możemy poddać się praktycznie każdym gabinecie dietetycznym. Zapotrzebowanie możemy też oszacować na własną rękę, posługując się wzorem BMR, czyli wskaźnikiem poprawnej przemiany materii.

Nawadnianie

Nie jest tajemnicą, że organizm do poprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Absolutnym minimum jest około 1,5 litra wody dziennie, jednak zwykle wskazane jest picie większej ilości płynów. Stosujmy wodę średnio lub wysoko mineralizowaną.

Posiłki

Ilość posiłków w ciągu dnia to sprawa indywidualna, ale zwykle przyjmuje się przedział od 3 do 5 posiłków. Niezależnie od tego ile ich będzie obejmować nasza dieta, w ciągu doby powinniśmy dostarczyć organizmowi zakładaną ilość wartości odżywczych. Warto także zadbać o to, by posiłki były przyjmowane o stałych porach.

Fundamentalną rolę w diecie odgrywa białko. Badania dowodzą, że jego najlepsza przyswajalność występuje bezpośrednio po treningu siłowym, jednak po jego źródła możemy sięgać i o  innych porach. W diecie osób ćwiczących ważną rolę odgrywają także tłuszcze. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała, każdego dnia powinniśmy przyjąć około 1g tłuszczów. Najlepszym ich źródłem są m.in. olej rzepakowy, orzechy, jajka i ryby. Nie możemy także o węglowodanach, które są głównym źródłem energetycznym. W ich przypadku możemy przyjąć dolną dzienną granicę spożycia, która wynosi 150g.

Pamiętajmy, że samą dietą ciężko jest szybko uzyskać gołym okiem widoczne efekty, jednak ma ona ogromne znaczenie w procesie kształtowania sylwetki u osób, które ćwiczą. Niejeden trener personalny nam powie, że dieta ma nawet większe znaczenie od samego treningu.

Autor od: Sep 08, 2015

Powiązane artykuły