Alergia pokarmowa wciąż jest rzadko rozpoznawana. Wynika to przede wszystkim z tego, że bardzo często daje mylące objawy, których pacjent nie łączy z konkretną dysfunkcją. Ponadto, objawy alergii pokarmowej są bagatelizowane albo jedynie łagodzone. Eksperci potwierdzają, że tylko profesjonalna diagnostyka pozwala rozpoznać alergię pokarmową na konkretne składniki spożywcze, a jedyną drogą do uwolnienia się od przykrych dolegliwości jest indywidualna dieta eliminacyjna. Co jeść, żeby alergia pokarmowa nie utrudniała codziennego funkcjonowania? Najpierw poznaj symptomy, które nie zawsze jednoznacznie wskazują na alergię, a potem podejmij właściwe leczenie i ciesz się pełnym zdrowiem.
Jak objawia się alergia pokarmowa?
Typowe objawy alergii pokarmowej to przede wszystkim zmiany skórne. Zła reakcja na dany produkt spożywczy może objawiać się zaczerwienieniem skóry, świądem, pokrzywką, wypryskami. Musisz jednak wiedzieć, że alergia na konkretny produkt może też objawiać się zupełnie inaczej. Wyróżnia się wiele symptomów mylących, które początkowo zupełnie nie wskazują na alergię pokarmową. Do takich zalicza się:
- kaszel,
- duszności,
- bóle głowy, w tym migreny,
- obniżone samopoczucie, a nawet stany depresyjne,
- nadmierne zmęczenie,
- mgła mózgowa.
Oczywiście, alergia pokarmowa może też objawiać się zespołem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Gazy, wzdęcia, bóle brzucha, zgaga, uczucie ciężkości, brak apetytu, to tylko niektóre z symptomów. Jeśli odczuwać któreś z tych objawów, zdiagnozuj problem. Może okazać się, że to alergia pokarmowa, ale też dysbioza jelitowa. Bez względu na wynik rozpoznania, zawsze konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, którego podstawą jest nie tylko farmakoterapia, ale również dieta eliminacyjna.
Zobacz również: https://alkaida.com.pl/zdrowie/jak-oczyscic-jelita/