Black Garden

Portal ogólnotematyczny

optymalizacja procesów produkcyjnych
Marketing i Reklama

Jak udoskonalić produkcję w przedsiębiorstwie?

Przedsiębiorstwo to jednostka gospodarcza, zajmująca się świadczeniem szeroko rozumianych usług oraz produkcją wszelkiego rodzaju dóbr. Głównym celem prowadzenia działalności jest oczywiście generowanie zysku. Istnieją dwie strategie, które pozwalają na zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa – maksymalizacja zysków oraz minimalizacja kosztów. Kluczową rolę odgrywa tu odpowiednie zarządzanie produkcją.

Lean Management – co to jest?

Jedną z koncepcji lepszej organizacji pracy w przedsiębiorstwie jest tak zwana Lean Management, w Polsce znana jako metoda „szczupłego zarządzania” procesami produkcji. Jej zadaniem jest usprawnianie produkcji przez eliminację niepotrzebnych kroków i czynników w procesie produkcyjnym. Skupia się na minimalizacji ponoszonych przez przedsiębiorstwo kosztów. Mające negatywny wpływ na opłacalność produkcji elementy, takie jak zbędne magazynowanie, przerwy pomiędzy poszczególnymi etapami, czy korzystanie z przestarzałych technologii powinny być wykluczone i zastąpione innowacyjnymi, lepiej zoptymalizowanymi rozwiązaniami.

A co z kadrą?

„Szczupłe zarządzanie” nie dotyczy jednak tylko maszyn i stosowanych metod – równie ważna jest odpowiednio wyszkolona kadra pracownicza, która ma ogromny wpływ na jakość i opłacalność produkcji. Szczęśliwy pracownik odpłaca się dobrze wykonywaną pracą. Manager przede wszystkim powinien dbać o dobre stosunki ze swoimi pracownikami. Silna relacja na linii pracodawca – pracownik stanowi doskonały fundament do zaangażowania i odpowiedzialnego wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Obserwujmy zmiany, zobaczymy efekty

 Lean Management to koncepcja, która nie jest wdrażana natychmiastowo i na chwilę. Jest to proces długotrwały, dlatego niezwykle ważne jest ciągłe jego monitorowanie oraz reagowanie na dynamiczne zmiany następujące nie tylko w strukturze przedsiębiorstwa, ale i na rynku. Optymalizacja procesów produkcyjnych w oparciu o koncepcję Lean ma jeszcze jedną ważną zaletę – wprowadzane zmiany nie wymagają wielkich nakładów finansowych, ograniczają się jedynie do ingerencji w organizację pracy. Dodatkowo na efekty „szczupłego zarządzania” nie trzeba długo czekać – pierwsze różnice w efektywności i płynności pracy są widoczne już po miesiącu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *