Black Garden

Portal ogólnotematyczny

rożek niemowlęcy
Dzieci i Rodzina

Pobyt z noworodkiem w szpitalu – zadbaj o pełen komfort

Jeśli jesteś w III trymestrze ciąży, Twój lekarz prowadzący zapewne poinformował Cię, że czas na przygotowanie wyprawki do szpitala. Niewielką walizkę z niezbędnikami pakuje się średnio na miesiąc przed wyliczonym terminem porodu. Wszystko po to, by młoda mama nie musiała dodatkowo stresować się, kiedy nadejdzie „ten” czas.

Wyprawka zgodna z wymogami szpitala

W pierwszej kolejności dowiedz się, jakie akcesoria zapewnia szpital i czego oczekuje od rodzącej. Okazuje się, że każda placówka ma swoje zasady i wymagania w tej kwestii. W niektórych szpitalach zapewnione są na przykład pierwsze ubranka dla dziecka, pieluszki, kremy na odparzenia, oliwka czy podkłady dla mamy. W innych o to wszystko należy zadbać samodzielnie.

Niektóre szpitale pozwalają na dowolność w kwestii rodzaju ubranek dla noworodków, inne kategorycznie żądają kaftaników. Ta sama zasada może dotyczyć kosmetyków – niektóre nie są zalecane przez placówki medyczne i nie będą mile widziane na oddziale.

W wyprawce na pewno znaleźć mają się podstawowe akcesoria do pielęgnacji ciała dla mamy, piżama, kocyk dla dziecka, smoczek. Rezygnujmy jednak z laktatorów, grzechotek, maskotek, elektronicznych niań, nawilżacza powietrza. To zbędne akcesoria, które zajmą niepotrzebnie miejsce w małej walizce. Co więcej, większość z nich mama po prostu nie użyje, bo nie będzie miała ku temu sposobności. Trzeba pamiętać, że po porodzie spędza się w szpitalu jedynie 3 doby, po czym możemy już jechać z maluchem o domu. To tam zadbajmy o największy komfort.

Wyprawka na miarę indywidualnych potrzeb

Chociaż szpitale mogą charakteryzować się rygorystycznymi zasadami w kwestii bagażu rodzącej, to pamiętajmy jednak o swoich potrzebach. Szpital to nie więzienna cela i jeśli tylko młoda mama będzie czuła się lepiej, może zabrać ze sobą rzeczy, dzięki którym czas w szpitalu upłynie przyjemniej. Przyda się telefon, książka, kosmetyki, szlafrok, własna poduszka i kapcie.

Mama może zabrać również rzeczy, które z całą pewnością pomogą jej w sprawowaniu opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Przyda się rożek niemowlęcy do sprawnego noszenia dziecka, dobrej jakości kocyk czy pieluszka tetrowa. Jeśli rodzice zakładają używanie pieluch innych, niż te jednorazowe, powinni uprzedzić o tym personel oddziału położniczego. Dzisiaj coraz bardziej powszechny jest powrót do pieluch tetrowych albo tzw. pieluchomajtek. Rodzice mają w tym zakresie swobodny wybór.

Wyprawka dla noworodka, by zapewnić optymalny komfort

Pamiętaj, że szpital zapewnia optymalne minimum. Oczywiście dasz sobie radę przez tych kilka dni, ale jeśli masz możliwość, lepiej zabierz kilka rzeczy, dzięki którym usprawnisz pobyt w szpitalu i nie będziesz wspominać go źle. Oczywiście wiele zależy od placówki medycznej, natomiast uogólniamy tutaj standardy, które w większości przypadków zakładają jedynie podstawy.

Jeśli spakowałaś już miękkie kapcie, szlafrok, rożek niemowlęcy i potrzebne kosmetyki, nie zapomnij jeszcze o produktach higienicznych. Podkłady poporodowe, majtki poporodowe, płyn do przemywania pępka noworodka czy sól fizjologiczna do przemywania oczu. Chociaż większość szpitali je zapewnia, to lepiej mieć je przy sobie aniżeli czekać godzinami na obsługę. Przyda Ci się też specjalna poduszka do karmienia i smoczek, by uspokoić płaczące dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *