Black Garden

Portal ogólnotematyczny

notariusz praga południe
Biznes

Akt notarialny – na co zwracać uwagę?

Dokumenty podpisywane w obecności i przy akceptacji notariusza, mają pełną moc prawną. Oznacza to, że są akceptowane przez wszystkie urzędy, często staja się nie do podważenia także przed Sądem. Chociaż sam notariusz cieszy się niezwykłym zaufaniem społecznym, to przed podpisaniem aktu notarialnego warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka kwestii.

Zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego, na przykład aktu kupna czy sprzedaży, notariusz odczytuje jego treść. To najważniejszy moment pobytu w kancelarii notarialnej, ponieważ to właśnie wtedy mamy możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości. Ponieważ wiele aspektów zapisywanych jest w trudno zrozumiałej formie prawnej, istnieje wtedy możliwość dopytania notariusza czy poproszenie go o wytłumaczenie danych fragmentów. To również czas na wprowadzenie ostatnich zmian w akcie.

Pamiętajmy, że wybór notariusza należy do nas. Tych specjalistów obowiązuje taksa notarialna, więc cena za usługę notarialną jest znana od razu i we wszystkich kancelariach jest taka sama. Warto więc wybierać kancelarię, która po prostu znajduje się w dogodnym dla nas miejscu. Wystarczy wpisać hasło typu „notariusz Praga Południe”, by znaleźć takiego nieopodal miejsca przebywania. Co ważne, różne kancelarie cieszą się inną popularnością. Jeśli zależy nam na szybkim terminie przygotowania aktu i wizycie, podczas której podpiszemy przygotowany dokument, od razu dopytujmy o te kwestie podczas zapisu bezpośrednio w kancelarii czy telefonicznie.

Na wizytę w kancelarii notarialnej należy przybyć odpowiednio przygotowanym. Bardzo często notariusz wymaga dodatkowych dokumentów, na podstawie których będzie mógł sporządzić akt. Dokumenty są też niezbędne w celu sprawdzenia legalności przeprowadzenia zmiany własności. Jeśli notariusz będzie miał jakieś obiekcje, trzeba szybko je rozwiać – zgodnie z przepisami polskiego prawa albo nie dojdzie do podpisania aktu notarialnego. Notariusz za sporządzone przez siebie dokumenty notarialne ponosi pełną odpowiedzialność prawną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *