W Polsce brakuje rąk do pracy. Z tego powodu pracodawcy coraz częściej rozważają zatrudnienie obcokrajowca. Jest to coraz łatwiejsze, gdyż na rynku pojawiają się agencję pośredniczące, które zajmują się wszelkimi formalnościami. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda taki proces.
Zatrudnienie obcokrajowca z Unii Europejskiej.
Zatrudnienie pracownika pochodzącego z jednego z krajów Unii Europejskiej jest stosunkowo proste. Przepisy Unii Europejskiej gwarantują swobodny przepływ pracowników pomiędzy krajami członkowskimi. Specjalne akty uprawniają mieszkańców do swobodnego podejmowania pracy w innych państwach i mieszkania w nich.
Pracodawca nie musi dopełniać dodatkowych formalności w związku z zatrudnieniem pracownika z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Dokumenty i procedury są takie same, jak w przypadku zatrudnieniu pracownika z Polski.
Zatrudnienie obcokrajowca spoza Unii Europejskiej
Zatrudnienie pracownika-cudzoziemca z kraju nienależącego do Unii Europejskiej jest znacznie trudniejsze. Przepisy nakazują uzyskania zezwolenia na zatrudnienie kogoś takiego. Przed zatrudnieniem cudzoziemca spoza UE należy najpierw udowodnić, że na rynku polskim pracodawca nie znalazł nikogo odpowiedniego na to stanowisko. Trzeba więc najpierw wystawić ogłoszenie w lokalnych jednostkach zajmujących się pośrednictwem pracy. Jeśli nikt się nie zgłosi na stanowisko, to następnym krokiem jest analiza urzędu pracy kandydata na pracownika pod względem jego kompetencji. Po tym wszystkim pracodawca powinien zgłosić się do wojewody z prośbą o udzielenie pozwolenia na zatrudnienie obcokrajowca.