Black Garden

Portal ogólnotematyczny

stacja kontroli pojazdów
Motoryzacja

Roczne wydatki na samochód

W Polsce zarejestrowanych jest blisko 30 milionów samochodów różnego typu. Prawie 70% dorosłych Polaków posiada uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, przy czym w przeważającej większości są to mężczyźni. Ile wydajemy na roczne utrzymanie samochodu? Wiele zależy od typu auta i jego stanu technicznego oraz poziomu eksploatacji.

Pierwsze opłaty należy uiścić już w momencie rejestracji samochodu. Co roku właściciel auta musi odwiedzić też obiekt, jakim jest stacja kontroli pojazdów. Dochodzą też koszty obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia, paliwa, serwisowania oraz napraw. Średnio jest to 10 tysięcy złotych rocznie.

Na paliwo miesięcznie wydajemy około 400 złotych, na naprawy 2 tysiące złotych rocznie, stacja kontroli pojazdow pobiera jakieś 250 złotych za badanie techniczne, kolejnych kilkaset złotych zapłacimy za OC, a za AC nawet kilka tysięcy złotych.

Utrzymanie auta nie jest tanie, na szczęście koszty rozkładają się na 12 miesięcy, więc dla większości nie są odczuwalne i nie wpływają negatywnie na stabilność finansową. Poza tym opłaty za bilety niezbędne do korzystania z komunikacji miejskiej też nie są tanie, a przecież liczy się także komfort podróżowania. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że samochodem może jechać nie tylko kierowca, ale też czterech pasażerów, koszty użytkowania auta stają się minimalne. Nic dziwnego, że ich właściciele nie chcą rezygnować z jazdy „czterema kółkami” nawet, gdy te generują ogromną ilość negatywnych dla środowiska spalin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *