Nigdy nie należy bagatelizować schorzeń i urazów kręgosłupa, gdyż ich konsekwencje mogą być poważne i w skrajnym przypadku prowadzić do utraty sprawności. Podstawowym badaniem, które wykonuje się, gdy w grę wchodzi uraz kręgosłupa, jest jego prześwietlenie. Dopiero na tej podstawie można wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa?
Nasz kręgosłup to dosyć mocna i elastyczna część ciała, niestety, czasami w jego obrębie dochodzi także do mniejszych lub większych uszkodzeń. Najczęściej jest to spowodowane wypadkami: mocnym uderzeniem, upadkiem, skrętem itd. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna i urazy sportowe. Do tego dochodzą także choroby związane z wiekiem np. zwyrodnienia, osteoporoza.
Objawy uszkodzenia kręgosłupa
Mając na myśli uraz kręgosłupa, zazwyczaj chodzi o obrażenia doznane w konkretnej jego części, np. odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowo-krzyżowym. Często towarzyszy temu ból o różnym stopniu nasilenia i widoczne na ciele otarcia, krwiaki lub siniaki. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z napięciem mięśniowym oraz poruszaniem się. Jedynie badanie RTG kręgosłupa może rozwiać wątpliwości i pokazać, co jest źródłem problemu.
Uraz kręgosłupa — leczenie
W przypadku uszkodzenia kręgosłupa nie ma czasu na stanie w kolejkach na ostrym dyżurze. Kluczowy jest czas, właściwe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także ewentualnej rehabilitacji. Dobrze jest skorzystać z dyżuru urazowo-ortopedycznego np. w CM, gdzie szybko i sprawnie można otrzymać pomoc. W większości przypadków po wykonaniu RTG kręgosłupa okazuje się, że doznane obrażenia po wdrożeniu leczenia, pozwalają na pełen powrót do zdrowia.